сряда, 21 ноември 2018 г.

Полезните свойства на женшена



Женшенът е едно от най-ценните творения на природата, което съществува от преди един милион години и оцелява през всички климатични промени на земята. „Коренът на живота" или „Коренът на дълголетието" се счита за магически корен, който в древността се е смятал, че е лек за всички болести. От там получава и латинското си име Panax Ginseng. "Panax" на гръцки означава „лекувам всичко" и има общ произход с познатата ни дума „панацея". Женшенът е наречен с това име от шведския учен Карл Линей(1702г.-1778г.), който полага основите на съвременната таксономия и е смятан за един от бащите на съвременната екология. Чрез своята работа като учен, той улеснява международното класифициране на организмите, предлагайки те да имат по 2 имена – родово и видово, записано на латински език. Така всеки организъм е точно обозначен независимо от имената му в различните езици и диалекти.

 Китайското име на женшена, с което то е познато у нас, е свързано с формата на корена му. Тя много наподобява фигура на човек. На китайски „жен" означава „човек", а „шън" е общо название за вид билки, чиито корени се използват като лекарство. Така че думата „женшен" може да преведем като „човек-корен".

Женшенът е многогодишно тревисто растение от семейство Аралиеви. То има дебел 3-8 см корен, цветовете му са събрани в сенник и са розови или бели, а плодовете са дребни и светло-червени. Диворастящ женшен се среща в горите на планините в Корея, североизточен Китай, Бутан и източен Сибир, обикновено там, където климатът е по-студен.

Поради необичайната форма на корена, женшенът е едно от растенията, за което се разказват най-много легенди. Според една от тях, то е „дар от Боговете" и може да се превръща в животно или човек. Ако търсачът на чудния корен забележи птица, която се покаже и изчезне, се смята че на това място расте женшен, той трябва да го запомни и да се върне на следващата година и ще намери корена му.

Друга легенда разказва, че женшенът се ражда от паднала в потока гръмотевица. Тогава водата се стича в земята и на това място пониква „коренът на живота", който е дар от небесната сила на огъня.

Поради големия интерес към това растение дивият женшен започва да изчезва, но за щастие култивирането му е усвоено още преди хиляди години. В света съществуват няколко вида женшен, но същинският женшен (Panax Ginseng), който се нарича още азиатски, китайски или корейски, е най-широко използван и ценен в медицината. Коренът на женшена се използва в много лекарствени препарати, но едва след като навърши 5-годишна възраст. През това време той расте бавно и трупа жинзенозиди (вид сапонини и гликозиди), които имат уникална структура и действие.

Ето някои от по-известните видове женшен:

-Същински женшен (Panax Ginseng) – според традиционната азиатска медицина този вид женшен укрепва жизнената енергия, поради което е много полезен за възстановяването на организма след операции и продължителни хронични заболявания.

Сибирски женшен (Eleutherococcus senticosus) – въпреки че е от същото семейство, сибирският женшен не съдържа гинзенозиди както същинския женшен. Но според учените, веществата, които съдържа, действат по подобен на гинзенозидите начин. Той расте предимно в Русия и Китай. Негова родина са земите в Източна Русия и японските острови Хокайдо. Сибирският женшен се използва предимно от спортисти за увеличаване на издръжливостта им, както и за възстановяване на физическите им сили.


-Американски женшен (Panax quinquefolium) – родина на този вид женшен е източната част на Северна Америка. Днес той се отглежда и в Китай. Счита се, че американският женшен действа охлаждащо на организма. Това охлаждащо, тонизиращо и повишаващо издръжливостта на организма действие се смята, че е полезно за бързите темпове на съвременния живот и за справянето със стреса. Освен това той стабилизира нивото на кръвната захар и подобрява обмяната на веществата.

 Какво съдържа женшена и защо се счита за панацея? Женшенът е богат на глюкозоиди, тритерпенови сапонини, фитостерини, слуз, смоли, танини, алкалоиди, ферменти, захари, пектинови вещества. Съдържа витамините С, В1 и В2. Освен това съдържа големи количества соли на фосфор, манган и желязо, микро- и макроелементи. Но основната му биологично активна съставка са гликозидите. Гликозидът, благодарение на който женшенът има свойството да понижава концентрациите на захар в кръвта и да стимулира синтеза на гликоген, е жинзенинът. Друга важна съставка е ефирното масло панаксен, което успешно стимулира и тонизира сърдечната дейност и кръвоносните съдове, успокоява и притъпява болката. Освен това панаксовата киселина, която съдържа коренът на женшена, регулира обмяната на веществата и дейността на жлезите с вътрешна секреция.

Начинът, по който се получава лекарството от женшен е много интересен. Измитият корен се поставя в гърне с надупчено дъно над вряща вода и след като изсъхне, той става почти прозрачен, рогоподобен и се оцветява в червено. Освен че се използва с лечебна цел, на изток вярват, че това растение може да подмладява и да възвръща изгубените сили.

Едно изследване на биолози от Университета на Хонконг показва, че коренът на женшена притежава силен противовъзпалителен ефект и позволява надеждно да се укрепи имунната система. Един от учените определя седем съставки на женшена под названието гинзенозиди, които са силен защитник на имунитета. Според учените противовъзпалителната функция на женшена е свързана със съвкупното действие на тези вещества, регулиращи различното ниво на имунната активност и затова са способни да се приспособяват към организма на хората с различно здравословно състояние. За да открият отделните биоактивни съставки на женшена, китайските изследователи са използвали сложна съвременна технология. Те са анализирали влиянието на няколко вида екстракти, извлечени от корена, върху имунните клетки. Учените са установили, че седем от гензенозида спират възпалителния процес на гена CXCL-10.

Руските учени също от много години провеждат химични и фармакологични изследвания. Те потвърждават регенерационните способности на корена женшен и доказват, че той улеснява адаптацията на човек в условията на особено нервно напрежение.

Комплексът от полезни вещества на „чудесния корен" повишават устойчивостта на организма срещу вредните фактори на околната среда и нормализират процесите в него. Освен това подтискат развитието на някои ракови клетки.

Според традиционната китайска медицина женшенът спада към храните със сладък вкус, леко горчи, по природа е леко затоплящ, попада в меридианите на далака, белите дробове, сърцето и бъбреците, тонизира организма, укрепва далака и е полезен за белите дробове, успокоява духа и повишава дейността на мозъка, укрепва кръвта и подобрява секрецията на течностите в организма. Той премахва нервната умора, полезен е при недостиг на енергия в далака, гадене и диария, отслабнали бели дробове, кашлица, безсъние и кошмари, силен страх и лесно забравяне, отслабен организъм и обилно потене, силна жажда поради недостиг на течности в организма, диабет, малокръвие, световъртеж, бъбречна недостатъчност и импотенция при мъжете, често уриниране, изтощена жизнена енергия и заболявания, свързани с въздействие на околната среда.


Няма коментари:

Публикуване на коментар